LP122M250H4P3
Mfr.Part #
LP122M250H4P3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ Low Frequency :
3.1A @ 120Hz
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Pitch :
10.0076mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
250V
Series :
LP
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
1.64317mA
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Height :
45mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-40°C~105°C
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Capacitance :
1200μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
165mOhm @ 120Hz
Terminal Pitch :
10mm
Diameter :
35mm
Mount :
Through Hole
Life (Hours) :
1000 hours
Termination :
Snap in
Published :
Datasheets
LP122M250H4P3
Cornell Dubilier Electronics LP122M250H4P3
LP 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In