LNX2V272MSEFBB
Mfr.Part #
LNX2V272MSEFBB
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 350V SCREW
Voltage - Rated :
350V
Surface Mount :
No
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
8A @ 120Hz
Length :
130mm
HTS Code :
Lead Spacing :
0.866 22.00mm
Height Seated (Max) :
5.236 133.00mm
Tolerance :
±20%
JESD-609 Code :
e3
Leakage Current :
2.91mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
11.2A @ 10kHz
Capacitance :
2700μF
Reach Compliance Code :
Compliant
Diameter :
51mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
2.008Dia 51.00mm
Datasheets
LNX2V272MSEFBB
LNX 2700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.008Dia 51.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals