LNX2V182MSEFBN
Mfr.Part #
LNX2V182MSEFBN
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 350V SCREW
Height Seated (Max) :
3.661 93.00mm
Leakage Current :
2.38mA
Ripple Current @ Low Frequency :
5.6A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Length :
90mm
0.2
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Rated :
350V
Lead Spacing :
0.866 22.00mm
Diameter :
51mm
HTS Code :
Size / Dimension :
2.008Dia 51.00mm
Capacitance :
1800µF
Tolerance :
±20%
GENERAL PURPOSE
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
7.84A @ 10kHz
21 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
LNX2V182MSEFBN
LNX 1800μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.008Dia 51.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals