LNX2V123MSEJBN
Mfr.Part #
LNX2V123MSEJBN
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Height Seated (Max) :
6.024 153.00mm
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±20%
Diameter :
90mm
Length :
150mm
Capacitance :
12000µF
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Voltage - Rated :
350V
Polar
Reach Compliance Code :
Compliant
yes
Surface Mount :
No
Leakage Current :
5mA
Ripple Current @ High Frequency :
34.72A @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
24.8A @ 120Hz
Datasheets
LNX2V123MSEJBN
LNX 12000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals