LNX2L152MSEG
Mfr.Part #
LNX2L152MSEG
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 550V SCREW
Stock
5
In Stock :
5
Aluminum Electrolytic Capacitors
Feature :
Length :
130mm
Mount :
Chassis Mount
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Capacitance :
1500μF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
550V
Ripple Current @ Low Frequency :
6A @ 120Hz
Mounting Type :
Chassis Mount
Published :
2015
Ripple Current :
6A
HTS Code :
Voltage - Rated :
550V
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
5.236 133.00mm
Lead Pitch :
28.6004mm
Life (Hours) :
5000 hours
Tolerance :
±20%
Diameter :
63.5mm
Leakage Current :
2.72mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Tan Delta :
0.2
Termination :
Screw
Lead Spacing :
1.126 28.60mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Datasheets
LNX2L152MSEG
Nichicon LNX2L152MSEG
LNX 1500μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 6A 2.500Dia 63.50mm -25°C~85°C Polar 28.6004mm Radial, Can - Screw Terminals