LNU2W332MSEG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LNU2W332MSEG
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
4.843 123.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Ripple Current :
15A
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
15A @ 120Hz
Mounting Type :
Chassis Mount
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Spacing :
1.126 28.60mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Capacitance :
3300µF
Series :
LNU
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Test Frequency :
120Hz
Termination :
Screw
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height :
120mm
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ High Frequency :
21A @ 10kHz
Polarization :
Polar
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Life (Hours) :
5000 hours
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
3.66mA
Voltage - Rated DC :
450V
Lead Pitch :
28.6004mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Mount :
Chassis Mount
Voltage :
450V
Diameter :
63.5mm
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheets
LNU2W332MSEG
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LNU2W332MSEG from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Chassis Mount, Operating Temperature:-40°C~105°C, Number of Terminations:2, Voltage:450V, Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals, LNU2W332MSEG pinout, LNU2W332MSEG datasheet PDF, LNU2W332MSEG amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LNU2W332MSEG ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon LNU2W332MSEG
LNU 3300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 15A 2.500Dia 63.50mm -40°C~105°C Polar 28.6004mm Radial, Can - Screw Terminals