LNU2H332MSEH
Mfr.Part #
LNU2H332MSEH
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 500V SCREW
Stock
1
In Stock :
1
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height :
130mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Test Frequency :
120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
15.26A @ 10kHz
ECCN Code :
EAR99
Published :
2009
Voltage :
500V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Chassis Mount
Capacitance :
3300µF
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
500V
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Ripple Current @ Low Frequency :
10.9A @ 120Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
5.236 133.00mm
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Ripple Current :
10.9A
Tolerance :
±20%
Diameter :
76.2mm
Life (Hours) :
5000 hours
HTS Code :
Polarization :
Polar
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Pitch :
31.8mm
Leakage Current :
3.85mA
Pbfree Code :
yes
Termination :
Screw
Datasheets
LNU2H332MSEH
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LNU2H332MSEH from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:500V, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-40°C~105°C, Mounting Type:Chassis Mount, Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals, LNU2H332MSEH pinout, LNU2H332MSEH datasheet PDF, LNU2H332MSEH amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LNU2H332MSEH ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon LNU2H332MSEH
LNU 3300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 10.9A 3.000Dia 76.20mm -40°C~105°C Polar 31.8mm Radial, Can - Screw Terminals