LNT1V153MSEN
Mfr.Part #
LNT1V153MSEN
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SCREW
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Tolerance :
±20%
Length :
80mm
Height Seated (Max) :
3.268 83.00mm
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Capacitance :
15000µF
Ripple Current @ Low Frequency :
5.1A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
7.65A @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Diameter :
35mm
Leakage Current :
2.17mA
Tan Delta :
0.3
Voltage - Rated :
35V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Datasheets
LNT1V153MSEN
LNT 15000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals