LNT1C334MSE
Mfr.Part #
LNT1C334MSE
Description
CAP ALUM 330000UF 20% 16V SCREW
Capacitance :
330000μF
Leakage Current :
5mA
Ripple Current @ High Frequency :
23.69A @ 10kHz
Mounting Type :
Chassis Mount
Lead Pitch :
31.8008mm
Feature :
Length :
120mm
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Diameter :
76.2mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
20.6A
Tan Delta :
1.2
Published :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
16V
Height Seated (Max) :
4.843 123.00mm
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Ripple Current @ Low Frequency :
20.6A @ 120Hz
EAR99
Mount :
Chassis Mount
Termination :
Screw
Life (Hours) :
2000 hours
Datasheets
LNT1C334MSE
Nichicon LNT1C334MSE
LNT 330000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 20.6A 3.000Dia 76.20mm -40°C~105°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals