LNT1C154MSEB
Mfr.Part #
LNT1C154MSEB
Description
CAP ALUM 150000UF 20% 16V SCREW
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
150000µF
Tan Delta :
0.6
Leakage Current :
4.64mA
Length :
120mm
Mounting Feature :
Stud Mount
Voltage - Rated :
16V
Ripple Current @ High Frequency :
16.5A @ 10kHz
Size / Dimension :
2.008Dia 51.00mm
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
No
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
4.843 123.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Diameter :
51mm
Ripple Current @ Low Frequency :
11A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.866 22.00mm
Datasheets
LNT1C154MSEB
LNT 150000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.008Dia 51.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals