LNT1C104MSEB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LNT1C104MSEB
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100000UF 20% 16V SCREW
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ High Frequency :
14.4A @ 10kHz
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
LNT
HTS Code :
Terminal Shape :
Binding Post
Height Seated (Max) :
4.055 103.00mm
Length :
100mm
Voltage - Rated :
16V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mounting Type :
Chassis Mount
Surface Mount :
No
Lead Spacing :
0.866 22.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
2.008Dia 51.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
9.6A @ 120Hz
Factory Lead Time :
21 Weeks
Leakage Current :
3.79mA
Capacitance :
100000µF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Mounting Feature :
Stud Mount
Packaging :
Bulk
Tan Delta :
0.6
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
51mm
Polarization :
Polar
Datasheets
LNT1C104MSEB
LNT 100000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.008Dia 51.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals