LNC2V123MTEJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LNC2V123MTEJ
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
42.14A @ 10kHz
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
21 Weeks
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Length :
120mm
Diameter :
90mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
4.843 123.00mm
Capacitance :
12000µF
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency :
30.1A @ 120Hz
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tan Delta :
0.2
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Mounting Feature :
Stud Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
Binding Post
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Compliant
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Series :
LNC
Leakage Current :
5mA
Terminal Finish :
Aluminum (Al)
Voltage - Rated :
350V
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Datasheets
LNC2V123MTEJ
LNC 12000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals