LNC2G332MSEG
Mfr.Part #
LNC2G332MSEG
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Capacitance :
3300µF
Lead Pitch :
28.6mm
Ripple Current @ Low Frequency :
14.9A @ 120Hz
Leakage Current :
3.45mA
Diameter :
63.5mm
Mount :
Chassis Mount
Voltage - Rated DC :
400V
Dielectric Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Life (Hours) :
5000 hours
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
14.9A
Height :
90mm
Series :
LNC
Number of Pins :
2
Ripple Current @ High Frequency :
20.86A @ 10kHz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Feature :
Lead Spacing :
1.126 28.60mm
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
0.2
Termination :
Screw
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
3.661 93.00mm
Datasheets
LNC2G332MSEG
Nichicon LNC2G332MSEG
LNC 3300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 14.9A 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar 28.6mm Radial, Can - Screw Terminals