LMX2522LQ1635
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LMX2522LQ1635
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
28-WFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
PLL FREQUENCY SYNTHESIZER, PQCC2
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
RF Misc ICs and Modules
Package / Case :
28-WFQFN Exposed Pad
Height :
800μm
Number of Terminations :
28
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Pins :
28
RF Type :
CDMA, PCS
Length :
5mm
Temperature Grade :
Other
JESD-609 Code :
e0
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Radiation Hardening :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Series :
PLLatinum™
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Supply Voltage :
3.3V
Thickness :
800μm
Terminal Position :
QUAD
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Circuits :
1
Supply Voltage :
2.8V
Width :
5mm
Operating Supply Voltage :
2.8V
Mounting Type :
Surface Mount
Function :
Frequency Synthesizer
Secondary Attributes :
Integrated PLL and VCO
Frequency :
1635MHz
Min Operating Temperature :
-30°C
Base Part Number :
LMX2522
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Nominal Supply Current :
19mA
Min Supply Voltage :
2.7V
Mount :
Surface Mount
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 6 days ago)
Lead Free :
Contains Lead
Datasheets
LMX2522LQ1635
National Semiconductor LMX2522LQ1635
Surface Mount 28-WFQFN Exposed Pad Tape & Reel (TR) Frequency Synthesizer 1635MHz CDMA, PCS 28 Pins 28 Terminations LMX2522 5mm
LMX2522LQ1635 Overview
RF modulator operates based on the frequency of 1635MHz.With the enhanced 28-WFQFN Exposed Pad package, this RF IC is excellent.This RF modulator is mounted in the Tape & Reel (TR) package.You can place this RF modulator to any Surface Mount-type PCB or development board.For driving and receiving signals from data, this RF module has 28 terminations integrated.This is a 28-pin RF module with enhanced power dissipation control.It operates with the RF switch IC's maximal operating temperature of 85°C to ensure its reliability.It operates with the RF switch IC's minimal operating temperature of -30°C to ensure its reliability.
LMX2522LQ1635 Features
Frequency of 1635MHz
28-WFQFN Exposed Pad package
Tape & Reel (TR)
28 terminations
28 pins