LM4051BEM3-1.2/NOPB
Mfr.Part #
LM4051BEM3-1.2/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description
IC VREF SHUNT 0.2% SOT23-3
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Reference
Terminal Pitch :
0.96mm
Number of Pins :
3
Width :
1.3mm
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
1mm
Pin Count :
3
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Length :
2.92mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
Number of Outputs :
1
Output Voltage :
1.225V
Number of Channels :
1
Temp Coef of Voltage-Max :
50 ppm/°C
Analog IC - Other Type :
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
50ppm/°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Min Output Voltage :
1.225V
Tolerance :
±0.2%
Reference Voltage :
1.2V
Pbfree Code :
yes
Height :
1.22mm
Trim/Adjustable Output :
No
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Radiation Hardening :
No
Output Type :
FIXED
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
Gull wing
Reference Type :
Shunt
Number of Terminations :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Output Voltage :
1.225V
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
6 Weeks
Lead Free :
Contains Lead
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Current - Cathode :
65μA
Noise - 10Hz to 10kHz :
20μVrms
Number of Functions :
Base Part Number :
LM4051
Max Output Current :
12mA
Mount :
Surface Mount
Texas Instruments LM4051BEM3-1.2/NOPB
Voltage Reference Texas Instruments LM4051BEM3-1.2/NOPB Overview
LM4051BEM3-1.2/NOPB Features
  • Precision voltage reference with 0.2% accuracy