LM4050BEM3-2.5-TI
Mfr.Part #
LM4050BEM3-2.5-TI
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE,
Voltage Reference
Reference Type :
Shunt
Current - Supply :
Tolerance :
±0.2%
Package :
Bulk
Mounting Type :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
50ppm/°C
Current - Cathode :
65 µA
Output Type :
FIXED
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package :
SOT-23-3
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
Current - Output :
15 mA
Series :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Product Status :
Active
Voltage - Input :
Noise - 10Hz to 10kHz :
41μVrms
Datasheets
LM4050BEM3-2.5-TI
Texas Instruments LM4050BEM3-2.5-TI
Voltage Reference Texas Instruments LM4050BEM3-2.5-TI Overview
LM4050BEM3-2.5-TI Features
  • Fixed output voltage of 2.5V with high precision