LM4050AEM3-2.5/NOPB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LM4050AEM3-2.5/NOPB
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
LM4050-N 50PPM/C PRECISION MICRO
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Voltage Reference
Terminal Form :
Gull wing
Max Input Voltage :
2.5V
Reference Type :
Shunt
Temperature Coefficient :
50ppm/°C
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
3
Current - Cathode :
65μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
2.92mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Type :
FIXED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temp Coef of Voltage-Max :
50 ppm/°C
Trim/Adjustable Output :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Width :
1.3mm
Max Output Current :
15mA
Output Voltage :
2.5V
JESD-609 Code :
e3
Pin Count :
3
Number of Pins :
Terminal Pitch :
0.95mm
Number of Functions :
1
Thickness :
1mm
Noise - 10Hz to 10kHz :
41μVrms
Max Output Voltage :
2.5V
Base Part Number :
LM4050
Number of Outputs :
1
Height :
1.22mm
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Terminal Position :
Dual
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Reference Voltage :
2.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Analog IC - Other Type :
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Current - Output :
15mA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±0.1%
ECCN Code :
EAR99
Weight :
200.998119mg
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA