LM4041EEM3X-1.2
Mfr.Part #
LM4041EEM3X-1.2
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description
IC VREF SHUNT 2% SOT23-3
Manufacturer :
Texas Instruments
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Pitch :
0.95mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Height :
1.22mm
Tolerance :
±2%
Current - Cathode :
73μA
Number of Pins :
3
ECCN Code :
EAR99
FIXED
Noise - 10Hz to 10kHz :
20μVrms
Thickness :
1mm
Lead Free :
Lead Free
Max Output Current :
12mA
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Max Output Voltage :
1.225V
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Length :
2.92mm
Terminal Form :
Gull wing
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Voltage :
1.225V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
150ppm/°C
Width :
1.3mm
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
LM4041
Terminal Position :
Dual
Number of Channels :
Mount :
Surface Mount
Datasheets
LM4041EEM3X-1.2
Texas Instruments LM4041EEM3X-1.2
Voltage Reference Texas Instruments LM4041EEM3X-1.2 Overview
The Voltage Reference Texas Instruments LM4041EEM3X-1.2 is a meticulously engineered shunt voltage reference IC, offering a stable 1.2V output with a precision of 2%. Designed by Texas Instruments, a leader in semiconductor innovation, this compact component in a SOT-23 package provides a reliable solution for critical applications requiring voltage precision and stability. The LM4041EEM3X-1.2 is suited for integration into a broad range of electronic circuits, where maintaining accurate voltage is essential, thus making it an invaluable part of power management and control systems in various technological environments.
LM4041EEM3X-1.2 Features
  • Stable 1.2V output with a 2% tolerance for reliable performance.