LM4040DELT-2.5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LM4040DELT-2.5
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
SC-70, SOT-323
Datasheet
Download
Description
PRECISION MICROPOWER SHUNT VOLTA
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Voltage Reference
Noise - 10Hz to 10kHz :
95mVrms
MSL :
MSL 1 - Unlimited
RoHS :
Details
Package Type :
SOT23-3L
Current - Cathode :
10 µA
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Package / Case :
SC-70, SOT-323
Packaging :
MouseReel
Product Status :
Active
Mounting Style :
SMD/SMT
Series :
LM4040
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Reference Type :
PRECISION
Reference Voltage :
2.5V
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
10μVp-p
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Output Voltage :
2.5 V
Output Type :
FIXED
Temperature Coefficient :
70ppm/°C
Initial Accuracy :
1%
Current - Supply :
Current - Output :
15 mA
Supplier Device Package :
SOT-323-3
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Voltage - Input :
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±1%
Datasheets
LM4040DELT-2.5
-40°C ~ 125°C Fixed PMIC LM4040 Series SC-70, SOT-323
LM4040DELT-2.5 Overview
The reference voltage makes use of the handy SC-70, SOT-323 package.This part is used as a voltage reference and has a Precision control.External packaging MouseReel encloses the voltage reference ic.Tolerance of ±1% for precise voltage measurements.A voltage of 2.5 V is output as a result of the test statistics.A Fixed form is available for input by the user.In the case of demanding PCB designs, Surface Mount is available.Suitable for work within -40°C ~ 125°C.Inputs of 15 mA are compatible with the reference voltage.Cathode currents should generally be equal to 10 µA.Most commonly, the voltage reference ic can supply - volts.In this case, the voltage is fixed at 2.5V.For its operation, - is the supply current.There is 2.5V difference between external conditions and the voltage reference outputting 2.5V.LM4040 is a series of gadgets.Its supplier voltage reference circuit package is SOT-323-3.
LM4040DELT-2.5 Features
±1% Tolerance
Current Supply: -
Reference Voltage: 2.5V
LM4040DELT-2.5 Applications
There are a lot of STMicroelectronics
LM4040DELT-2.5 Voltage Reference applications.
  • Smart industrial transmitters
  • PCMCIA cards
  • Automotive
  • 3 V/5 V, 8-bit to 12-bit data converters