LM4040D25ILP
Mfr.Part #
LM4040D25ILP
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Description
IC VREF SHUNT 1% TO92-3
Manufacturer :
Texas Instruments
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Radiation Hardening :
No
Width :
4.3mm
Noise - 10Hz to 10kHz :
35μVrms
Height :
5.34mm
Current - Cathode :
80μA
Min Output Voltage :
2.5V
Output Type :
FIXED
Max Output Voltage :
2.5V
Trim/Adjustable Output :
Thickness :
3.6mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Reference Voltage :
2.5V
Mounting Type :
Through Hole
Weight :
213.188414mg
Number of Channels :
e3
Supply Voltage :
5V
Packaging :
Bulk
Terminal Position :
BOTTOM
Output Voltage :
2.5V
Tolerance :
±1%
Number of Pins :
Package / Case :
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Temperature Coefficient :
150ppm/°C
Max Output Current :
15mA
Length :
4.3mm
REACH SVHC :
No SVHC
Reference Type :
Shunt
Datasheets
LM4040D25ILP
Texas Instruments LM4040D25ILP
Voltage Reference Texas Instruments LM4040D25ILP Overview
LM4040D25ILP Features
  • Wide voltage range: With an operating voltage range from 1.225V to 10V, the LM4040D25ILP accommodates a broad spectrum of voltage requirements, ensuring versatility in application.