LM4040CIX3-2.5
Mfr.Part #
LM4040CIX3-2.5
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Description
PRECISION MICROPOWER SHUNT VREF
Stock
548
In Stock :
548
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
3
Max Operating Temperature :
85°C
Mount :
Surface Mount
Max Output Current :
15mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
0.5%
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
6 Weeks
3
Terminal Pitch :
0.65mm
Length :
2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Gull wing
Radiation Hardening :
Output Voltage :
2.5V
Width :
1.25mm
Cathode Current :
65μA
Reference Type :
Shunt
Output Current :
15mA
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Min Output Voltage :
2.5V
Min Operating Temperature :
-40°C
Temperature Grade :
Industrial
Height Seated (Max) :
1.1mm
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Strip
Datasheets
LM4040CIX3-2.5
Analog Devices, Inc. LM4040CIX3-2.5
Voltage Reference Analog Devices, Inc. LM4040CIX3-2.5 Overview
LM4040CIX3-2.5 Features
The LM4040CIX3-2.5 offers a fixed 2.5V output with an impressive accuracy level. It is characterized by its low operational current, typically less than 100 µA, and a low temperature coefficient, enhancing its performance in variable environments. Furthermore, its ability to operate over a wide supply voltage range enhances its versatility in various circuit designs.