LM4040CIMX-10.0
Mfr.Part #
LM4040CIMX-10.0
Manufacturer
National Semiconductor
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Voltage Reference
Number of Terminals :
8
Number of Outputs :
1
Output Voltage-Min :
9.95V
Operating Temperature (Max) :
85°C
Operating Temperature (Min) :
-40°C
yes
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Output Voltage-Max :
10.05V
Output Voltage :
10V
Dual
Temperature Grade :
Industrial
Temp Coef of Voltage-Max :
100 ppm/°C