LM4040CEM3-2.5+T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LM4040CEM3-2.5+T
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
IC VREF SHUNT 0.5% SOT23-3
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Reference
Terminal Form :
Gull wing
Temp Coef of Voltage-Max :
100 ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Length :
2.92mm
Number of Terminations :
3
Pin Count :
3
Trim/Adjustable Output :
No
Terminal Position :
Dual
Current - Output :
15mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Height Seated (Max) :
1.12mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Terminal Pitch :
0.95mm
Output Voltage :
2.5V
Reference Type :
Shunt
Noise - 10Hz to 10kHz :
35μVrms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Voltage-Max :
2.5125V
Base Part Number :
LM4040
Analog IC - Other Type :
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Mounting Type :
Surface Mount
Output Voltage-Min :
2.4875V
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Functions :
1
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
100ppm/°C
Output Type :
FIXED
Current - Cathode :
65μA
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Surface Mount :
yes
Number of Outputs :
1
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Factory Lead Time :
6 Weeks
Tolerance :
±0.5%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
LM4040CEM3-2.5+T
Analog Devices, Inc. LM4040CEM3-2.5+T
Voltage Reference Analog Devices, Inc. LM4040CEM3-2.5+T Overview
LM4040CEM3-2.5+T Features
  • Integrated circuit voltage reference
  • Manufacturer: Analog Devices, Inc.
  • Tight voltage tolerance of 0.5%