LM4040C25IDBZTG4
Mfr.Part #
LM4040C25IDBZTG4
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description
IC VREF SHUNT 0.5% SOT23-3
Manufacturer :
Texas Instruments
Tolerance :
±0.5%
yes
Max Output Voltage :
2.5V
Dual
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Temp Coef of Voltage-Max :
150 ppm/°C
Thickness :
1mm
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Pitch :
0.95mm
Max Output Current :
15mA
JESD-609 Code :
e4
Min Output Voltage :
2.5V
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Length :
2.92mm
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Width :
1.3mm
Temperature Coefficient :
100ppm/°C
yes
Height :
1.22mm
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Number of Pins :
3
Current - Cathode :
80μA
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Output Voltage :
2.5V
Reference Type :
Shunt
Radiation Hardening :
No
Supply Voltage :
5V
Reference Voltage :
2.5V
Noise - 10Hz to 10kHz :
35μVrms
Datasheets
LM4040C25IDBZTG4
Texas Instruments LM4040C25IDBZTG4
Voltage Reference Texas Instruments LM4040C25IDBZTG4 Overview
LM4040C25IDBZTG4 Features
This specific model offers several key features:
  • Fixed output voltage of 2.5V with an impressive accuracy of ±0.5%