LM4040BIM3-2.5
Mfr.Part #
LM4040BIM3-2.5
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description
IC VREF SHUNT 0.2% SOT23-3
Manufacturer :
Texas Instruments
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Nominal Supply Current :
10mA
Radiation Hardening :
Temperature Coefficient :
100ppm/°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±0.2%
Pin Count :
3
Number of Pins :
1
Thickness :
1mm
Number of Functions :
1
Max Output Voltage :
2.5V
Length :
2.92mm
Noise - 10Hz to 10kHz :
No
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Operating Supply Current :
10mA
Current - Cathode :
65μA
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Number of Channels :
Max Output Current :
15mA
JESD-609 Code :
e0
Lead Free :
Contains Lead
Current Rating :
15A
Terminal Pitch :
0.95mm
Terminal Form :
Gull wing
Reference Voltage :
2.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
1.22mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Width :
1.3mm
Output Voltage :
2.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Mount :
Surface Mount
Min Output Voltage :
2.5V
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
LM4040BIM3-2.5
Texas Instruments LM4040BIM3-2.5
Voltage Reference Texas Instruments LM4040BIM3-2.5 Overview
LM4040BIM3-2.5 Features
  • Output voltage: 2.5V with 0.2% accuracy
  • Low dynamic impedance ensures stable operation under varying load conditions
  • Wide operating current range from 60 µA to 15 mA