LM4040BEX3-3.3-T
Mfr.Part #
LM4040BEX3-3.3-T
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
SC-70, SOT-323
Description
PRECISION MICROPOWER SHUNT VREF
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Reference
Temp Coef of Voltage-Max :
100 ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Length :
2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Output :
15mA
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Output Voltage :
3.3V
Output Voltage-Min :
3.2934V
Current - Cathode :
67μA
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
1.25mm
yes
Height Seated (Max) :
1.1mm
Number of Outputs :
1
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
SC-70, SOT-323
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
100ppm/°C
Output Voltage-Max :
3.3066V
JESD-609 Code :
e3
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Pbfree Code :
yes
Base Part Number :
LM4040
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Terminal Pitch :
0.65mm
Noise - 10Hz to 10kHz :
50μVrms
HTS Code :
Trim/Adjustable Output :
No
Qualification Status :
Not Qualified
3
Number of Functions :
1
Tolerance :
±0.2%