LM4040AEM3-2.5-T
Mfr.Part #
LM4040AEM3-2.5-T
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
SOT-23-3
Description
PRECISION MICROPOWER SHUNT VREF
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Reference
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-40°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
6 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
0.1%
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
Gull wing
Radiation Hardening :
No
Min Output Voltage :
2.5V
Terminal Pitch :
0.95mm
EAR99
Height Seated (Max) :
1.12mm
Cathode Current :
65μA
Number of Pins :
1
Max Output Current :
15mA
Temperature Grade :
Automotive
Number of Terminations :
Package / Case :
SOT-23-3
Length :
2.92mm