LM4040A10IDBZR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LM4040A10IDBZR
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
IC VREF SHUNT 0.1% SOT23-3
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Reference
Terminal Position :
Dual
Reference Type :
Shunt
Tolerance :
±0.1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Supply Voltage :
5V
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
1mm
Terminal Pitch :
0.95mm
Number of Functions :
1
JESD-609 Code :
e4
Surface Mount :
yes
Max Output Voltage :
10V
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Height :
1.22mm
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
2.92mm
Number of Channels :
1
Pin Count :
3
Reference Voltage :
10V
Max Output Current :
15mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Temperature Coefficient :
100ppm/°C
Base Part Number :
LM4040
Number of Terminations :
3
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
6 Weeks
Pbfree Code :
yes
Current - Cathode :
125μA
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Pins :
Output Type :
FIXED
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Output Voltage :
10V
Number of Outputs :
Noise - 10Hz to 10kHz :
180μVrms
Trim/Adjustable Output :
No
Terminal Form :
Gull wing
Analog IC - Other Type :
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Width :
1.3mm
Datasheets
LM4040A10IDBZR
Texas Instruments LM4040A10IDBZR
Voltage Reference Texas Instruments LM4040A10IDBZR Overview
LM4040A10IDBZR Features
  • Superb 0.1% accuracy for precise voltage reference