LM3S8938-EQC50-A2T
Mfr.Part #
LM3S8938-EQC50-A2T
Package / Case
100-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Lead Free
Has ADC :
yes
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Interface :
CAN, Ethernet, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Number of Timers/Counters :
6
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory Type :
Flash
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Position :
QUAD
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Series :
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 8000
Terminal Finish :
Tin
Memory Size :
256KB
Frequency :
50MHz
Package / Case :
100-LQFP
Number of UART Channels :
3
Supply Voltage :
2.5V
DAC Channels :
32-Bit
Oscillator Type :
Internal
Operating Supply Voltage :
3.3V
RAM Size :
64K x 8
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
100
PWM Channels :
Pin Count :
100
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.25V~2.75V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.75V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Number of I/O :
38
Number of Pins :
DMA Channels :
Number of A/D Converters :
1
Bit Size :
32
Terminal Form :
Gull wing
Data Converter :
A/D 8x10b
Connectivity :
CANbus, Ethernet, I2C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Base Part Number :
LM3S8938
Data Bus Width :
32b
Number of Bits :
10
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Terminal Pitch :
0.5mm