LM3S828-EQN50-C2T
Mfr.Part #
LM3S828-EQN50-C2T
Package / Case
48-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP
Base Part Number :
LM3S828
Pbfree Code :
yes
Supply Voltage :
3.3V
RAM Size :
8K x 8
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Number of Bits :
10
Program Memory Type :
Flash
Number of Pins :
48
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Core Architecture :
ARM
Series :
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 800
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Pin Count :
48
Package / Case :
48-LQFP
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Frequency :
50MHz
Number of A/D Converters :
1
Length :
7mm
Memory Size :
64KB
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Form :
Gull wing
Number of Timers/Counters :
5
Watchdog Timer :
DAC Channels :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Operating Supply Voltage :
3.3V
Data Converter :
A/D 8x10b
Bit Size :
32
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Position :
QUAD
Number of I/O :
28
Number of UART Channels :
2
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V