LM3S817-EQN50-C2
Mfr.Part #
LM3S817-EQN50-C2
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
48-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Microcontrollers
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Pins :
48
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Supply Voltage :
3.3V
Bit Size :
32
Has ADC :
yes
Length :
7mm
Base Part Number :
LM3S817
Pin Count :
48
Terminal Form :
Gull wing
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Data Converter :
A/D 6x10b
Frequency :
50MHz
Core Architecture :
ARM
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Number of Terminations :
RAM Size :
8K x 8
Operating Supply Voltage :
3.3V
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Connectivity :
Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PWM Channels :
yes
Pbfree Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Core Size :
32-Bit
Number of UART Channels :
2
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory Type :
Flash
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
DMA Channels :
No
Series :
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 800
Number of I/O :
30
Radiation Hardening :
No
Oscillator Type :
Internal
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Mounting Type :
Surface Mount
Data Bus Width :
32b
Lead Free :
Contains Lead
Mount :
Surface Mount
Number of Timers/Counters :
5
Package / Case :
48-LQFP
Number of A/D Converters :
1
DAC Channels :
Memory Size :
64KB
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V