LM3S800-EQN50-C2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LM3S800-EQN50-C2
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
48-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Microcontrollers
Mount :
Surface Mount
Has ADC :
yes
Series :
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 800
Height Seated (Max) :
1.6mm
Terminal Position :
QUAD
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Radiation Hardening :
No
Memory Size :
64KB
Number of ADC Channels :
Length :
7mm
Frequency :
50MHz
Number of UART Channels :
2
Number of Terminations :
48
JESD-609 Code :
e3
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Number of Pins :
48
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Core Size :
32-Bit
Watchdog Timer :
yes
Supply Voltage :
3.3V
Pbfree Code :
DMA Channels :
No
Terminal Form :
Gull wing
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Package / Case :
48-LQFP
Terminal Finish :
Tin
Oscillator Type :
Internal
Number of Timers/Counters :
5
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
PWM Channels :
Packaging :
Tray
Connectivity :
I2C, IrDA, SCI, SPI, UART/USART
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Base Part Number :
LM3S800
Pin Count :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
RAM Size :
8K x 8
Number of I/O :
36
Data Bus Width :
32b
Operating Supply Voltage :
3.3V