LM3S6950-IBZ50-A2
Mfr.Part #
LM3S6950-IBZ50-A2
Package / Case
108-LFBGA
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA
RAM Size :
64K x 8
Operating Supply Voltage :
3.3V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Position :
BOTTOM
Interface :
Ethernet, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Memory Size :
256KB
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.25V~2.75V
Number of Pins :
108
JESD-609 Code :
e1
Terminal Form :
Ball
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Number of Terminations :
108
3 (168 Hours)
Mount :
Connectivity :
Ethernet, I2C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Length :
10mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Series :
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000
Number of ADC Channels :
DMA Channels :
No
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.75V
Number of Timers/Counters :
6
Package / Case :
108-LFBGA
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Number of I/O :
46
Packaging :
Tray
Number of UART Channels :
3
Base Part Number :
LM3S6950
Supply Voltage :
2.5V
Flash
Height Seated (Max) :
1.5mm
PWM Channels :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Frequency :
50MHz