LM3S613-EGZ50-C2T
Mfr.Part #
LM3S613-EGZ50-C2T
Package / Case
48-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48VQFN
No
Number of I/O :
yes
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Data Converter :
A/D 4x10b
Lead Free :
Contains Lead
No
Memory Size :
32kB
DAC Channels :
Number of UART Channels :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Frequency :
50MHz
Number of Terminations :
48
Has ADC :
yes
CPU Family :
CORTEX-M3
RAM Size :
8K x 8
Number of Timers/Counters :
5
PWM Channels :
Base Part Number :
LM3S613
Pin Count :
48
Length :
7mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
JESD-30 Code :
S-PQCC-N48
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Surface Mount :
Number of Bits :
10
Number of A/D Converters :
1
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Operating Supply Voltage :
3.3V
Series :
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 600
Package / Case :
48-VFQFN Exposed Pad
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Connectivity :
I2C, IrDA, SCI, SPI, UART/USART
Supply Voltage :
3.3V