LM3S3739-IQC50
Mfr.Part #
LM3S3739-IQC50
Package / Case
100-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP
Stock
44
In Stock :
44
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of I/O :
61
Terminal Form :
Gull wing
Integrated Cache :
yes
JESD-609 Code :
e3
Interface :
I2C, IrDA, SPI, UART, USART, USB
Pbfree Code :
CPU Family :
CORTEX-M3
On Chip Data RAM Width :
8
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Series :
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 3000
Bit Size :
32
Format :
FIXED-POINT
Number of Serial I/Os :
1
RAM Size :
64K x 8
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
100-LQFP
Frequency :
50MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
32-Bit
Low Power Mode :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.25V
Terminal Pitch :
0.5mm
Base Part Number :
LM3S3739
Number of Timers :
4
DAC Channels :
No
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.75V
Has ADC :
ROM (words) :
131072
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Power Supplies :
2.53.3V
Length :
14mm
JESD-30 Code :
S-PQFP-G100
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Memory Size :
128kB
Number of Terminations :
100
Connectivity :
I2C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART, USB
Oscillator Type :
Internal
Width :
14mm
Supply Voltage :
2.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.25V~2.75V
Boundary Scan :
Packaging :
Tray
Pin Count :
100
HTS Code :
Height Seated (Max) :
1.6mm