LM3S308-EQN25-C2
Mfr.Part #
LM3S308-EQN25-C2
Package / Case
48-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48LQFP
Number of I/O :
28
Mounting Type :
Surface Mount
DAC Channels :
No
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Series :
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 300
Core Architecture :
ARM
Terminal Form :
Gull wing
Program Memory Size :
16KB 16K x 8
PWM Channels :
yes
Supply Voltage :
3.3V
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin
JESD-609 Code :
e3
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RAM Size :
4K x 8
Packaging :
Tray
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Has ADC :
Frequency :
25MHz
Operating Supply Voltage :
3.3V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Program Memory Type :
Flash
Base Part Number :
LM3S308
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Length :
7mm
Data Converter :
A/D 8x10b
Number of UART Channels :
2
Terminal Position :
QUAD
Number of Pins :
48
Number of Terminations :
48
Package / Case :
48-LQFP
Number of Timers/Counters :
5
Radiation Hardening :
Memory Size :
16kB
Connectivity :
I2C, IrDA, SCI, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V