LM3S308-EGZ25-C2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LM3S308-EGZ25-C2
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
48-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48VQFN
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Microcontrollers
RAM Size :
4K x 8
Number of A/D Converters :
8
Data Bus Width :
32b
Supply Voltage :
3.3V
Has ADC :
yes
Base Part Number :
LM3S308
Length :
7mm
PWM Channels :
yes
Core Size :
32-Bit
Lead Free :
Contains Lead
Surface Mount :
Number of Bits :
10
Number of UART Channels :
2
Oscillator Type :
Internal
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Operating Supply Voltage :
3.3V
Radiation Hardening :
No
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
DMA Channels :
No
Core Architecture :
ARM
Watchdog Timer :
Data Converter :
A/D 8x10b
Pin Count :
48
Frequency :
25MHz
Program Memory Type :
Flash
Packaging :
Tray
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Terminal Position :
QUAD
Connectivity :
I2C, IrDA, SCI, SPI, UART/USART
Package / Case :
48-VFQFN Exposed Pad
Number of ADC Channels :
1
Memory Size :
16kB
Mounting Type :
Surface Mount
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of Timers/Counters :
5
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Number of Terminations :
48
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Bit Size :
32
Series :
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 300
Number of I/O :
28
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V