LM3S2793-IQC80-C1T
Mfr.Part #
LM3S2793-IQC80-C1T
Package / Case
100-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP
Package / Case :
100-LQFP
RAM Size :
64K x 8
Watchdog Timer :
yes
Number of I/O :
67
Series :
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.08V~1.32V
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, I2C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Interface :
CAN, EBI/EMI, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
Pin Count :
100
Operating Supply Voltage :
3.3V
Length :
14.2mm
PWM Channels :
yes
Height Seated (Max) :
1.6mm
Program Memory Type :
Flash
Data Converter :
A/D 16x10b
Terminal Pitch :
0.5mm
Number of Terminations :
100
Terminal Form :
Gull wing
Memory Size :
128kB
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Base Part Number :
LM3S2793
Number of Timers/Counters :
4
Internal
ROM (words) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DAC Channels :
No
Terminal Position :
QUAD
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Frequency :
80MHz
Radiation Hardening :
No
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.32V
Data Bus Width :
32b
Supply Voltage :
1.2V