LM3S2793-IBZ80-C3
Mfr.Part #
LM3S2793-IBZ80-C3
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
108-LFBGA
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Microcontrollers
Series :
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Supply Voltage :
2.5V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
RAM Size :
64K x 8
Base Part Number :
LM3S2793
Watchdog Timer :
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, I2C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Interface :
CAN, EBI/EMI, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Number of Timers/Counters :
3
Packaging :
Tray
Memory Size :
128kB
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.08V~1.32V
Number of Programmable I/O :
33
Number of I/O :
67
Data Converter :
A/D 16x10b
Lead Free :
Contains Lead
Number of A/D Converters :
2
Terminal Form :
Ball
Height Seated (Max) :
1.5mm
Number of Bits :
10
Number of Pins :
108
Package / Case :
108-LFBGA
Operating Supply Voltage :
3.3V
DAC Channels :
Pin Count :
108
PWM Channels :
Terminal Pitch :
0.8mm
Terminal Position :
BOTTOM
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Number of Terminations :
Has ADC :
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
Frequency :
80MHz
Data Bus Width :
32b
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA