LM3S1968-IBZ50-A2
Mfr.Part #
LM3S1968-IBZ50-A2
Package / Case
108-LFBGA
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.25V~2.75V
Pbfree Code :
Data Converter :
A/D 8x10b
Terminal Pitch :
0.8mm
Interface :
I2C, IrDA, SPI, UART, USART
32
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.75V
DMA Channels :
No
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Thickness :
950μm
Oscillator Type :
Internal
Boundary Scan :
Low Power Mode :
Height :
1.5mm
Supply Voltage :
2.5V
RAM Size :
64K x 8
Width :
10mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
PWM Channels :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 week ago)
Number of Terminations :
108
Terminal Position :
BOTTOM
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of Timers/Counters :
6
JESD-609 Code :
e1
Connectivity :
I2C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Integrated Cache :
Number of UART Channels :
3
Frequency :
50MHz
Number of Pins :
108
Terminal Form :
Ball
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Packaging :
Tray
Memory Size :
256KB
Length :
10mm
Number of I/O :
52
Number of Serial I/Os :
6
Operating Supply Voltage :
3.3V