LM3S1937-IQC50-A2T
Mfr.Part #
LM3S1937-IQC50-A2T
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Data Converter :
A/D 4x10b
Supply Voltage :
2.5V
Operating Supply Voltage :
3.3V
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Frequency :
50MHz
Terminal Finish :
Tin
Memory Size :
256KB
Number of I/O :
56
Connectivity :
I2C, IrDA, SCI, SPI, UART/USART
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.25V~2.75V
Number of UART Channels :
2
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
3 (168 Hours)
Base Part Number :
LM3S1937
Length :
14mm