LM3S1332-IQC50-A2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LM3S1332-IQC50-A2
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
100-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 100LQFP
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Microcontrollers
RAM Size :
16K x 8
Series :
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of A/D Converters :
1
Program Memory Size :
96KB 96K x 8
Number of I/O :
57
Number of Bits :
10
Operating Supply Voltage :
3.3V
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Watchdog Timer :
yes
Core Architecture :
ARM
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Length :
14mm
Data Converter :
A/D 3x10b
Interface :
I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Connectivity :
IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Number of Timers/Counters :
6
Mount :
Surface Mount
Base Part Number :
LM3S1332
PWM Channels :
yes
Terminal Position :
QUAD
Oscillator Type :
Internal
Terminal Finish :
Tin
JESD-609 Code :
e3
Pin Count :
100
Memory Size :
96kB
DMA Channels :
No
Data Bus Width :
32b
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Terminations :
100
Core Size :
32-Bit
Bit Size :
32
Terminal Pitch :
0.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Frequency :
50MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
Lead Free :
Lead Free
ROM (words) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Program Memory Type :
Flash
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.25V~2.75V
Package / Case :
100-LQFP
Supply Voltage :
2.5V