LM3411N-3.3
Mfr.Part #
LM3411N-3.3
Manufacturer
National Semiconductor
Manufacturer :
National Semiconductor
Width :
7.62 mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminals :
8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Finish :
TIN LEAD
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Seated Height-Max :
5.08 mm
Pin Count :
8
Terminal Pitch :
2.54 mm
Analog IC - Other Type :
THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Technology :
Bipolar
Surface Mount :
No
Package Shape :
RECTANGULAR
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-609 Code :
e0
Terminal Position :
Dual
Length :
9.817 mm
Rochester Electronics LLC
Qualification Status :
COMMERCIAL
JESD-30 Code :
R-PDIP-T8
Number of Functions :
1
Pbfree Code :
No
Datasheets
LM3411N-3.3
National Semiconductor LM3411N-3.3
[Voltage Reference National Semiconductor LM3411N-3.3] Overview
[LM3411N-3.3] Features
  • High precision voltage reference
  • Output voltage: 3.3V