LM2853MH-1.8
Mfr.Part #
LM2853MH-1.8
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
SWITCHING REG, VOLTAGE-MODE, 5A,
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Width :
4.4mm
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Package / Case :
Quiescent Current :
850μA
Number of Pins :
14
Synchronous Rectifier :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Output Current :
3A
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Topology :
Buck
Pbfree Code :
No
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
Length :
5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Frequency - Switching :
550kHz
Gull wing
Function :
Step-Down
Terminal Pitch :
0.65mm
Lead Free :
Contains Lead
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Input Voltage-Nom :
5V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V