LM2679T-12
Mfr.Part #
LM2679T-12
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
TO-220-7 (Formed Leads)
Description
SWITCHING REGULATOR, VOLTAGE-MOD
Manufacturer :
National Semiconductor
Lead Free :
Contains Lead
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Position :
Zig-Zag
Package / Case :
TO-220-7 (Formed Leads)
Output Voltage :
12V
Operating Supply Voltage :
40V
Voltage - Input (Min) :
8V
Number of Pins :
7
Quiescent Current :
4.2mA
Base Part Number :
LM2679
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Output Current :
5A
Packaging :
Tube
Number of Terminations :
7
Input Voltage-Nom :
24V
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Voltage - Input (Max) :
40V
Frequency - Switching :
260kHz