LM2673LD3.3
Mfr.Part #
LM2673LD3.3
Package / Case
14-VDFN Exposed Pad
Description
SWITCHING REG, VOLTAGE-MODE, 5.4
Product Category :
Voltage Regulators - Linear Regulator Controllers
JESD-30 Code :
R-PDSO-N14
Non-RoHS Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Package / Case :
14-VDFN Exposed Pad
Input Voltage (Min) :
8V
Surface Mount :
yes
Terminal Form :
NO LEAD
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Switching Frequency-Max :
280kHz
Pbfree Code :
No
Temperature Grade :
Automotive
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Switcher Configuration :
Buck
Length :
6mm
Pin Count :
14
Number of Terminations :
14
Width :
5mm
Terminal Position :
Dual
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Input Voltage (Max) :
40V
Mounting Type :
Surface Mount
Input Voltage-Nom :
12V
Terminal Pitch :
0.8mm
Operating Temperature (Max) :
125°C
Height Seated (Max) :
1mm
Terminal Finish :
TIN LEAD
Output Current-Max :
5.4A
Datasheets
LM2673LD3.3
National Semiconductor LM2673LD3.3
Voltage Regulators - Linear Regulator Controllers National Semiconductor LM2673LD3.3 Overview
The National Semiconductor LM2673LD3.3 is a high-performance, voltage-mode switching regulator specifically designed for demanding applications that require efficient power management. This advanced component is optimized to provide a stable and reliable 3.3V output through an efficient switching architecture, minimizing heat generation and enhancing overall system reliability. The LM2673LD3.3's compact design and powerful functionality make it an ideal choice for engineers and professionals seeking a robust power supply solution for their electronic devices.