LM2671N-3.3
Mfr.Part #
LM2671N-3.3
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
SWITCHING REG, VOLTAGE-MODE, 1.2
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
National Semiconductor
Voltage - Input (Min) :
6.5V
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e0
Operating Supply Voltage :
40V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Max Output Current :
500mA
Output Voltage :
3.3V
SIMPLE SWITCHER®
Voltage - Input (Max) :
40V
Input Voltage-Nom :
12V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Output Voltage :
3.3V
Packaging :
Tube
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Pitch :
2.54mm
VOLTAGE-MODE
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Frequency - Switching :
260kHz
Pbfree Code :
Width :
7.62mm
Base Part Number :
LM2671
Number of Terminations :
8
Nominal Output Voltage :
3.3V
Mount :
Through Hole
Datasheets
LM2671N-3.3
Introducing Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators National Semiconductor LM2671N-3.3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:8, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~125°C TJ, Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), Base Part Number:LM2671, Number of Terminations:8, LM2671N-3.3 pinout, LM2671N-3.3 datasheet PDF, LM2671N-3.3 amp .Beyond Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators National Semiconductor LM2671N-3.3 ,we also offer AP3211KTR-G1, AP61100QZ6-7, AP3012KTR-E1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.