LM2671M-3.3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LM2671M-3.3
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
SWITCHING REGULATOR, VOLTAGE-MOD
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Output Voltage :
3.3V
Pbfree Code :
No
Base Part Number :
LM2671
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Synchronous Rectifier :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
Function :
Step-Down
Voltage - Input (Max) :
40V
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
3.9mm
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
8
Current - Output :
500mA
Voltage - Input (Min) :
6.5V
Output Type :
FIXED
Topology :
Buck
Output Configuration :
Positive
Length :
4.9mm
Number of Terminations :
8
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Lead Free :
Contains Lead
Frequency - Switching :
260kHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e0
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
SIMPLE SWITCHER®
Efficiency :
86 %
ECCN Code :
EAR99
Input Voltage-Nom :
12V
Number of Outputs :
1
Datasheets
LM2671M-3.3
Introducing Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators National Semiconductor LM2671M-3.3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TJ, Base Part Number:LM2671, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:8, Number of Terminations:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), LM2671M-3.3 pinout, LM2671M-3.3 datasheet PDF, LM2671M-3.3 amp .Beyond Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators National Semiconductor LM2671M-3.3 ,we also offer AP3211KTR-G1, AP61100QZ6-7, AP3012KTR-E1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
National Semiconductor LM2671M-3.3
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators National Semiconductor LM2671M-3.3 Overview
The LM2671M-3.3 from National Semiconductor is a highly efficient, space-saving switching regulator designed for a variety of applications. This regulator is perfect for scenarios requiring a compact, high-performance power management solution. Utilizing advanced design and high-quality manufacturing, the LM2671M-3.3 minimizes energy loss during conversion, thereby increasing overall system efficiency and reliability. Its capacity to handle a wide input range while providing a stable 3.3V output makes it an ideal choice for powering complex electronic assemblies in commercial and industrial environments.