LM2671M-12
Mfr.Part #
LM2671M-12
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC REG BUCK 12V 500MA 8SOIC
Operating Supply Voltage :
40V
Number of Terminations :
8
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
Quiescent Current :
2.5mA
Terminal Position :
Dual
Number of Pins :
8
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Output Voltage :
12V
Base Part Number :
LM2671
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Max Output Current :
500mA
Voltage - Input (Min) :
6.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Input Voltage-Nom :
24V
Packaging :
Tube
SIMPLE SWITCHER®
Voltage - Input (Max) :
40V
Frequency - Switching :
260kHz
Lead Free :
Contains Lead
Length :
4.9mm
Width :
3.9mm