LM2650MX-ADJ
Mfr.Part #
LM2650MX-ADJ
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
SWITCHING REG, VOLTAGE-MODE, 7.5
Stock
985
In Stock :
985
Manufacturer :
National Semiconductor
Max Output Current :
3A
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Output Voltage :
16V
Synchronous Rectifier :
yes
Height Seated (Max) :
2.65mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Input Voltage-Nom :
15V
Voltage - Input (Max) :
18V
Package / Case :
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Voltage - Input (Min) :
4.5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Lead Free :
Contains Lead
Efficiency :
94 %
Mount :
Surface Mount
Operating Supply Voltage :
18V
Width :
7.5mm
Frequency - Switching :
90kHz
Datasheets
LM2650MX-ADJ
Introducing Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators National Semiconductor LM2650MX-ADJ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:LM2650, Number of Pins:24, Package / Case:24-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C TJ, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:24, LM2650MX-ADJ pinout, LM2650MX-ADJ datasheet PDF, LM2650MX-ADJ amp .Beyond Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators National Semiconductor LM2650MX-ADJ ,we also offer AP3211KTR-G1, AP61100QZ6-7, AP3012KTR-E1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.